Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Dom nr 22, ul. Osiedle, Gostków
Rodryg Świteńki: Dokładnie, numer 22 należy do ulicy Osiedle. Ale jego dni są policzone.
Dom nr 14, ul. Łączna, Boguszów-Gorce
maras - Administrator: A co jest nie tak? Napisz nieco więcej :)
Dom nr 9, ul. Osiedle, Gostków
Rodryg Świteńki: ;) to jest na 100%blacha
Dom nr 11, ul. Osiedle, Gostków
Petroniusz (admin): W opisie obiektu jest "Posiada dach dwuspadowy kryty dachówką." Wygląda to na blachodachówkę. Dom nr 5 - również.
Budynek nr 41 (nie istnieje), ul. Wyszyńskiego Stefana, kard., Walim
kiwin: W tym roku
Kasyno, Głuszyca
SIERP: To są zbiorniki na kruszywo.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
maras - Administrator
dariuszfaranciszek
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Petroniusz (admin)
dariuszfaranciszek
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
t.ziemlicki@wp.pl
Zbigniew Franczukowski (bynio)
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Mmaciek - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Rzeka Rega
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2019-06-28 19:23:07, Aktualizacja: 2019-06-28 19:23:07, Odsłon: 530

Rzeka Rega przepływa przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie.

Rzeka Rega przepływa przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie. Jej źródło leży w osadzie Imienko. Płynie przez tereny 3 powiatów (świdwińskiego, choszczeńskiego i gryfickiego) i 6 miast: Świdwin, Łobez, Resko, Płoty, Gryfice, Trzebiatów. 

Rzeka Rega to jedna z najdłuższych rzek regionu. Jej długość szacuje się od 168 km do nawet 199 km, jak podają różne źródła. Teren jej zlewni wynosi 2723,3 km2. Rega znajduje swoje ujście w morzu Bałtyckim (jest trzecią rzeką w Polsce, pod względem długości, uchodzącą do morza - po Wiśle i Odrze). 

Źródło rzeki znajduje się niedaleko wsi Imienko w gminie Połczyn - Zdrój. Stamtąd rzeka płynie w kierunku południowym do jeziora Resko Górne, które wcześniej uważano za źródło rzeki. Rega często zmienia swój kierunek, przepływając przez liczne jeziora i sztuczne zbiorniki, łącząc się z innymi rzekami, strugami i mniejszymi kanałami. 

Na styku trzech gmin - Świdwin, Łobez i Brzeźno do rzeki uchodzi Stara Rega, której nie należy jednak mylić z dawnym przebiegiem koryta Regi na odcinku ujściowym, posiadającym tę samą nazwę. W dalszym biegu Rega przepływa przez miasto Łobez, a następnie uchodzą do niej wody Reskiej Węgorzy. Za Płotami do Regi uchodzi rzeki Rekowa, kolejnymi zaś miastami, przez które przepływa są Gryfice i Trzebiatów. Na ostatnim odcinku Rega płynie przez dłuższy czas wzdłuż wybrzeża po czym w miejscowości Mrzeżyno uchodzi do Bałtyku. U ujścia rzeki wybudowano 2 falochrony. 

Na rzece wybudowano osiem małych elektrowni wodnych, co zaskutkowało utworzeniem się sztucznych zbiorników - jezior zaporowych: Lisowskiego i Rejowickiego. Tak intensywne wykorzystanie hydroenergetyczne jest typowe dla rzek Przymorza, co wynika z ich relatywnie dużego spadku. Stan wody w rzece określa się od III do IV klasy jakości. 

Rzeka Rega jest nie tylko elementem krajobrazu, ale zawiera wiele siedlisk roślin oraz zwierząt. Rzeka wraz ze swoimi licznymi dopływami, strugami i jeziorami, gromadzi w swoich wodach takie ryby jak: pstrągi, szczupaki, klenie, amury czy węgorze. Przez to rzeka też jest uznawana jako doskonałe miejsce do wędkowania. O wysokiej wartości przyrodniczej świadczy również występowanie troci i łososia, wędrujące rzeką na tarło. Wybierając się na połowy tuż przy ujściu rzeki w okolicach Mrzeżyna, należy pamiętać o specjalnym zezwoleniu na połów w wodach morskich. 

Na Redze organizowane są spływy kajakowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Istnieje możliwość rozpoczęcia ich już w Świdwinie, lecz trasa ta utrudniona jest za sprawą 4 przenosek i wąskiego koryta. Zalecane jest wyruszenie stąd małym i już doświadczonym grupom. Dla mniej wprawionych proponowane jest wyznaczenie startu w Łobzie. W ogólnej ocenie Rega określana jest jako rzeka łatwa do przebycia kajakiem, lecz dość uciążliwa za sprawą częstego przenoszenia sprzętu przez powalone drzewa.W zależności od obranej trasy spływ może trwać od jednego do kilku dni. Na trasie udostępnionych jest kilka miejsc co biwakowania i odpoczynku. Sprzęt można wynająć w specjalnych wypożyczalniach lub skorzystać udostępnianego np. w pensjonatach. 

Podczas podróży rzeką zaobserwować można interesujące okazy flory i osobniki fauny, a także krajobrazy nadrzeczne. Rzeka w stosunkowo małym procencie przepływa przez tereny zalesione, głównie meandruje przez łąki i pola, co umożliwia podziwianie rzeźby terenu. Brzegi rzeki są miejscami gęsto zarośnięte, lecz rośliny nie są na tyle wysokie, aby uniemożliwiały oglądanie widoków. Są to głównie trawy i krzewy typu przybrzeżnego, lubiące podmokłe tereny. Należy pamiętać też, że często zdarza się, iż tereny wzdłuż rzeki są podmokłe lub bagienne, co może rodzić problemy z opuszczeniem kajaka w miejscach innych niż wyznaczone - grunt potrafi być tak grząski, iż możemy mieć trudności z przejściem. 

Rega przepływa przez wiele obszarów objętych formami ochrony przyrody, co potwierdza wysoką wartość przyrodniczą rzeki oraz jej okolic.

Za  https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Region-Atrakcje_regionu/a,9116/Rzeka_Rega

 


/ Reg /